MRMiCZ1P w zgrzewarce wielopunktowej

egulator prądu zgrzewania

Stworzyliśmy Mikroprocesorowy Regulator Mocy i Czasu Zgrzewania dla zgrzewarek jednopunktowych wersja standard – w skrócie MRMiCZ1P standard. Mimo tego, że urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o zgrzewarkach jednopunktowych, to okazuje się, że świetnie spisuje się także w zgrzewarkach wielopunktowych.

 

MRMiCZ1P standard to kompletne rozwiązanie służące do zasilania transformatora zgrzewalniczego w zgrzewarce jednopunktowej z nożnym napędem zamykania elektrod. W odróżnieniu od większości konkurencyjnych rozwiązań, nasze urządzenie jest kompletne – otrzymują Państwo kompletny, gotowy do użycia układ, w którym w jednej obudowie umieszczono sterownik zgrzewania oraz blok tyrystorowy z transformatorami impulsowymi i filtrem przepięciowym. Podobne urządzenia dostępne na rynku na ogół sprzedawane są oddzielnie (osobno sterownik, osobno blok tyrystorowy, osobno transformatory impulsowe, osobno filtr). Złożenie takiego układu wymaga wiedzy, czasu, odpowiednich narzędzi i dodatkowych podzespołów (jak choćby obudowy, przewodów sygnałowych, przewodów obwodu siłowego, końcówek na przewody, radiatora). W przypadku MRMiCZ1P, wystarczy jedynie podłączyć zasilanie (wystarczy podłączyć trzy przewody L1, L2 i PE do listwy zaciskowej), transformator zgrzewarki (wystarczy podłączyć dwa przewody do listwy zaciskowej), sygnał wyzwalający zgrzewanie (wystarczy podłączyć trzy przewody np. od czujnika indukcyjnego albo dwa przewody od wyłącznika). Po tej operacji urządzenie jest od razu gotowe do pracy.

Sterownik zgrzewarki jednopunktowejMikroprocesorowy Regulator Mocy i Czasu Zgrzewania dla zgrzewarki jednopunktowej wersja standard

 

Mikroprocesorowe Regulatory Mocy i Czasu Zgrzewania dla zgrzewarek jednopunktowych wersja standard są przeznaczone do zasilania transformatorów zgrzewalniczych zgrzewarek jednopunktowych. Mimo tego, urządzenia te znalazły zastosowanie także w zgrzewarkach wielopunktowych, gdzie stawiane są o wiele wyższe wymagania.

Jakiś czas temu wykonaliśmy modernizację dwóch szablonowych zgrzewarek wielopunktowych przeznaczonych do produkcji siatek stalowych. Każda z maszyn posiada 50 elektrod. Opuszczanie elektrod zostało zrealizowane za pomocą ruchomego kółka, które przesuwane jest przy pomocy napędu śrubowego. Kółko dociska po kolei poszczególne elektrody.

Kontroler prądu zgrzewaniaZgrzewarka wielopunktowa wyposażona w nasz regulator prądu zgrzewania

 

Oryginalny sterownik prądu zgrzewania nie trzymał parametrów technologicznych – po podawaniu sygnału wyzwalającego zgrzewanie po najechaniu kółka na kolejne elektrody, rzeczywisty czas do rozpoczęcia zgrzewania wahał się od 3 do czasami nawet 5 okresów prądu przemiennego (czyli od 60ms do 100ms). Opóźnienie to, a co gorsza towarzyszący mu rozrzut czasu, było nie do zaakceptowania. Często, faktyczne zgrzewanie trwało jeszcze wtedy, kiedy kółko już zjeżdżało z danej elektrody powodując rozpoczęcie jej podnoszenia. Taki stan rzeczy sprawiał, że zgrzewaniu towarzyszyło nadmierne iskrzenie, a wiele zgrzewanych połączeń siatki było niedogrzanych.

Stworzony przez nas regulator mocy i czasu zgrzewania jest wolny od tego typu mankamentów. Po podaniu sygnału wyzwalającego zgrzewanie, czas do rozpoczęcia zgrzewania jest krótki i zawsze przewidywalny. Z tego powodu MRMiCZ1P idealnie sprawdził się w zgrzewarce wielopunktowej, gdzie bardzo ważne jest szybkie rozpoczęcie podawania prądu zgrzewania po otrzymaniu sygnału wyzwalającego. Ponadto w opisywanej zgrzewarce kolejne cykle zgrzewania następują bardzo szybko, jeden po drugim. Czas przejazdu kółka dociskającego elektrody z jednej stron maszyny na drugą wynosi ok. 6 sekund. Przy 50 elektrodach daje to wydajność 500 cykli zgrzewania na minutę. MRMiCZ1P został zaprojektowany z myślą o zgrzewarkach jednopunktowych z nożnym zamykaniem elektrod, gdzie pomiędzy kolejnymi cyklami zgrzewania jest dość duża przerwa (operator na ogół ręcznie przesuwa zgrzewany materiał, po czym naciska nogą pedał zamykający elektrody – operacja ta trwa często kilka–kilkanaście sekund). Okazało się jednak, że stworzony przez nas układ świetnie radzi sobie także w zastosowaniu, gdzie częstotliwość zgrzewania wynosi 500 cykli na minutę.

Choć MRMiCZ1P doskonale sprawdził się w opisanych zgrzewarkach wielopunktowych, to urządzenie to zostało stworzone z myślą o zgrzewarkach jednopunktowych. Na potrzeby zgrzewarek wielopunktowych stworzyliśmy Mikroprocesorowy Regulator Mocy i Czasu Zgrzewania dla zgrzewarek wielopunktowych, który może sterować nawet dziewięcioma transformatorami zgrzewalniczymi.

 

Inne materiały:
http://www.pawlak-automatyka.pl/gotowe-rozwiazania/zgrzewarki-jednopunktowe
http://www.pawlak-automatyka.pl/gotowe-rozwiazania/zgrzewarki-wielopunktowe

Komentowanie jest wyłączone.