Automatyzacja, modernizacja starych maszyn przemysłowych

Modernizacja maszyn przemysłowych

Czy jedynym przeznaczeniem starej maszyny przemysłowej jest jej oddanie na złom? Niekoniecznie. Jeśli mechanizmy są w dobrym stanie technicznym albo wymagają jedynie regeneracji w niewielkim zakresie, to warto pomyśleć o modernizacji. Maszyna, która otrzyma drugie życie może służyć jeszcze wiele lat.

 

Planując modernizację maszyny przemysłowej albo modernizację linii produkcyjnej, warto uwzględnić pozbycie się starego układu sterowania i zastąpienie go nowym. Przestarzałe szafy sterownicze, w których znajduje się multum wysłużonych podzespołów stykowych takich, jak przekaźniki i styczniki, mogą często ulegać awariom unieruchamiając w rezultacie całą maszynę. Wykonanie nowoczesnego układu sterowania umożliwi podniesienie niezawodności. Stare układy logiki wykorzystujące przekaźniki elektromechaniczne można zastąpić sterownikami programowalnymi z wyjściami tranzystorowymi. Takie podejście pozwoli wyeliminować zawodne przekaźniki z układu. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z częstymi załączeniami silników elektrycznych należy wykluczyć styczniki. Zamiast nich wprowadza się falowniki albo serwonapędy. Urządzenia te nie posiadają elementów stykowych w obwodzie siłowym, a zatem nie zużywają się, w przeciwieństwie do styczników, które mają ograniczoną żywotność. Różnego rodzaju podatne na uszkodzenia mechaniczne i zużywające się czujniki elektromechaniczne wymienia się na bezdotykowe indukcyjne czujniki zbliżeniowe bądź czujniki optyczne.

Przy okazji automatyzacji maszyny przemysłowej i tworzenia nowego układu automatycznego sterowania należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo ludzi. Wszędzie tam, gdzie to możliwe należy stosować napięcie bezpieczne. Należy tworzyć różnego rodzaju zabezpieczenia i blokady oraz montować przekaźnik bezpieczeństwa. Nowe standardy postępowania i regulacje prawne wymuszają zapewnienie kompatybilności elektromagnetycznej. Urządzenie musi być odporne na zakłócenia, a także nie może emitować zakłóceń, które uniemożliwiałyby pracę innych maszyn.

Skoro tworzony jest nowy system sterowania maszyny, to nie trzeba się ograniczać do powielenia jedynie oryginalnej funkcjonalności starego układu. Warto także rozważyć wprowadzenie nowych możliwości sterowania. Niejednokrotnie stare układy sterowania oferowały jedynie pracę w trybie ręcznym, a jeśli już występował tryb automatyczny, to miał on ograniczony zakres. Nowoczesne podzespoły i rozwiązania w automatyce przemysłowej pozwalają na tworzenie takich systemów sterowania, które były trudno osiągalne dawniej. Wykorzystując współczesne osiągnięcia techniki można zrealizować w pełni automatyczne układy sterowania oferujące bogatą funkcjonalność oraz wysoce niezawodne. Powszechnie stosowane panele operatorskie pozwalają na łatwe wprowadzanie parametrów technologicznych oraz prezentują przejrzystą informację o aktualnym stanie procesu. Stosowanie sieci przemysłowych przesyłu danych pozwala na cyfrowe zadawanie parametrów różnego rodzaju sterownikom. Odejście od zadawania analogowego na rzecz cyfrowej transmisji parametrów pozwala na bardziej precyzyjne sterowanie, uodparnia układ na zakłócenia, pozwala zredukować liczbę przewodów sygnałowych.

Modernizację maszyn przemysłowych należy zlecić specjalistom w dziedzinie automatyki przemysłowej. Automatyzacja procesów przemysłowych wymaga wiedzy i doświadczenia. Powierzając automatyzację maszyny przemysłowej fachowcom można mieć pewność, że powstanie nowoczesny, ergonomiczny układ sterowania oferujący wiele funkcji ułatwiających pracę operatorom. Maszyna przemysłowa, która w wyniku modernizacji otrzyma drugie życie, może z powodzeniem pracować jeszcze długie lata.

 

Inne materiały:
http://www.pawlak-automatyka.pl/realizacje

Komentowanie jest wyłączone.