„I to tylko tyle?”, czyli ergonomiczne systemy automatyki przemysłowej

System sterowania

Często podejmujemy się modernizacji układów sterowania maszyn przemysłowych. Zastępujemy stare, wysłużone szafy z aparaturą elektryczną niewielkimi pulpitami sterowniczymi. Niejednokrotnie nasi Klienci zobaczywszy nowy układ sterowania pytają zdziwieni – „i to tylko tyle?”. Nawet fachowcy bywają zaskoczeni tym, że duża szafa, czy też szereg szaf mogą zostać zastąpione niewielkim układem, który posiada często większą funkcjonalność. Dzięki stosowanym przez nas nowoczesnym rozwiązaniom, gabaryty systemów sterowania udaje się znacznie zmniejszać w stosunku do rozwiązań stosowanych dawniej.

 

Przestarzałe sterowniki programowalne bądź, co gorsza, układy logiki sterowania oparte na przekaźnikach, to częsty obraz, który można ujrzeć zaglądając do wnętrza starej szafy z aparaturą elektryczną. Stosowane w dawnych rozwiązaniach liczne elektromechaniczne elementy stykowe wpływały na dużą awaryjność.

Stara szafa sterowniczaDuża szafa sterownicza, pełna przestarzałej aparatury elektrycznej

 

Podstawowym podzespołem praktycznie każdego nowoczesnego systemu sterowania w automatyce przemysłowej jest sterownik programowalny (PLC). Zastępuje on stosowane niegdyś układy logiki sterowania oparte o przekaźniki – zajmujące dużo miejsca i awaryjne. Ponadto aktualnie produkowane falowniki stosowane w napędach prądu przemiennego charakteryzują się niewielkimi gabarytami w stosunku do falowników o tej samej mocy produkowanych kilkadziesiąt lat temu. Sprzymierzeńcem projektanta ergonomicznych układów sterowania są także piętrowe listwy podłączeniowe, które pozwalają zaoszczędzić dodatkowe miejsce. (Stosujemy wyłącznie zaciskowe sprężynowe listwy podłączeniowe, bowiem trzymają one przewody pewnie, nie wymagają okresowego dokręcania). Do tego wszystkiego, należy dodać jeszcze stosowane przez nas praktycznie bezawaryjne wyłączniki silnikowe i styczniki firmy Siemens, które charakteryzują się relatywnie niewielkimi rozmiarami. W przypadku systemów sterowania zawierających panel operatorski, udaje się znacznie zmniejszyć rozmiar pulpitu i uprościć cały układ poprzez rezygnację z przycisków, mniejszą liczbę przewodów sygnałowych, mniejszy sterownik programowalny. Oferowana przez wiele współczesnych podzespołów automatyki przemysłowej możliwość komunikacji przez sieć transmisji danych dodatkowo pozwala ograniczyć liczbę przewodów sygnałowych i zastosować sterownik programowalny o mniejszej liczbie wejść i wyjść.

Nowoczesny system sterowaniaNiewielki pulpit z układem sterowania zapewniający większą funkcjonalność (dodatkowa płynna regulacja prędkości silnika, sterowanie siłownikami pneumatycznymi) niż wysoka szafa sterownicza przedstawiona na poprzednim zdjęciu

 

Przedstawione powyżej rozwiązania, to tylko niektóre z technik pozwalających nam na budowę ergonomicznych i niezawodnych układów sterowania różnymi maszynami i liniami przemysłowymi, pozwalające zautomatyzować proces produkcji i uprościć obsługę oraz zwiększyć wydajność.

 

Inne materiały:
http://www.pawlak-automatyka.pl/realizacje
https://www.flickr.com/photos/pawlakautomatyka/

Komentowanie jest wyłączone.